osuszanie mieszkań radom
godziny otwarcia telefon klimateo osuszanie ścian murów budynków i ozonowanie tartaczna budynek radom przedsiębiorstwo firma

Zodiak Słońca

Lwie
Słońce w Lwie

Zodiak Księżyca

Byku
Księżyc w Byku
14 stopień

Faza Księżyca

Trzecia kwadra
Trzecia kwadra
ma już 21 dni

Imieniny

Wczoraj: Franciszka Joanny
Dzisiaj: Marii Cezarego
Jutro: Rozy Apolinarego

Skomplikowane Piktogramy

W latach osiemdziesiątych zaczęły się pojawiać kręgi wycięte w zbożu - zwłaszcza w południowej Anglii, ale również w Australii, Nowej Zelandii, Argentynie, Brazylii, RPA, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Szwecji, Związku Radzieckim, Japonii. Z roku na rok zjawisko to stawało się powszechniejsze i coraz bardziej złożone. Na początku lat osiemdziesiątych znajdowano wyłącznie kręgi o rozmiarach od średnicy koła wozu do średnicy areny cyrkowej. Czasem kręgi te układały się w bardzo ciekawe wzory.

Pierwsze odnalezione kręgi składały się tylko ze zwykłych kolistych wgłębień, późniejsze miały wokół pierścienie, były również i takie, które składały się z samych pierścieni. Część z nich była rozmieszczona symetrycznie, inne składały się z jednego wielkiego kręgu, wokół którego krążyły "satelity". Pod koniec lat osiemdziesiątych odkrywano niezwykłe piktogramy - na przykład tajemnicze znaki na ziemi w rejonie Nazca (Peru - obrazki wyżej). Prawdopodobnie najbardziej niezwykłym spośród wszystkich wzorów był tzw. "zbiór Mandelbrota", znaleziony w sierpniu 1991 roku w Ickleton, 16 km na zachód od Cambridge, który przypominał do złudzenia graficzny wzór popularnej wtedy teorii matematycznej chaosu. Przypuszczano, że w/w zbiór to oszustwo, ale kłosy pszenicy leżały ułożone w charakterystyczne warkocze, których człowiek na pewno nie mógł zapleść w tak precyzyjny sposób.


Im więcej wzorów odkrywano, tym więcej pojawiało się spekulacji na temat ich pochodzenia. Zwolennicy wpływu zjawisk paranormalnych na powstawanie kręgów śmiało dowodzili swoich twierdzeń, jednak większość badaczy była nastawiona sceptycznie. Niezależnie od hipotez, każdy zastanawiał się w jaki sposób wytłumaczyć zjawisko pojawiania się coraz bardziej skomplikowanych kręgów.

Skomplikowane wzory mogą być ogromne,
tak jak te w Peru na pustyni w Nazca
(widoczne jedynie z lotu ptaka).

Polecamy