koszulki sportowe z nadrukiem
zamów koszulki sportowe z własnym nadrukiem logo napisem od szt zaprojektuj nadruk w parę chwil kreatorze stwórz niepowtarzalną koszulkę zobacz
osuszanie mieszkań radom
godziny otwarcia telefon klimateo osuszanie ścian murów budynków i ozonowanie tartaczna budynek radom przedsiębiorstwo firma

Zodiak Słońca

Koziorożcu
Słońce w Koziorożcu

Zodiak Księżyca

Skorpionie
Księżyc w Skorpionie
8 stopień

Faza Księżyca

Trzecia kwadra
Trzecia kwadra
ma już 23 dni

Imieniny

Wczoraj: Antoniego Jana
Dzisiaj: Malgorzaty Piotra
Jutro: Henryka Marty

Skomplikowane Piktogramy

W latach osiemdziesiątych zaczęły się pojawiać kręgi wycięte w zbożu - zwłaszcza w południowej Anglii, ale również w Australii, Nowej Zelandii, Argentynie, Brazylii, RPA, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Szwecji, Związku Radzieckim, Japonii. Z roku na rok zjawisko to stawało się powszechniejsze i coraz bardziej złożone. Na początku lat osiemdziesiątych znajdowano wyłącznie kręgi o rozmiarach od średnicy koła wozu do średnicy areny cyrkowej. Czasem kręgi te układały się w bardzo ciekawe wzory.

Pierwsze odnalezione kręgi składały się tylko ze zwykłych kolistych wgłębień, późniejsze miały wokół pierścienie, były również i takie, które składały się z samych pierścieni. Część z nich była rozmieszczona symetrycznie, inne składały się z jednego wielkiego kręgu, wokół którego krążyły "satelity". Pod koniec lat osiemdziesiątych odkrywano niezwykłe piktogramy - na przykład tajemnicze znaki na ziemi w rejonie Nazca (Peru - obrazki wyżej). Prawdopodobnie najbardziej niezwykłym spośród wszystkich wzorów był tzw. "zbiór Mandelbrota", znaleziony w sierpniu 1991 roku w Ickleton, 16 km na zachód od Cambridge, który przypominał do złudzenia graficzny wzór popularnej wtedy teorii matematycznej chaosu. Przypuszczano, że w/w zbiór to oszustwo, ale kłosy pszenicy leżały ułożone w charakterystyczne warkocze, których człowiek na pewno nie mógł zapleść w tak precyzyjny sposób.


Im więcej wzorów odkrywano, tym więcej pojawiało się spekulacji na temat ich pochodzenia. Zwolennicy wpływu zjawisk paranormalnych na powstawanie kręgów śmiało dowodzili swoich twierdzeń, jednak większość badaczy była nastawiona sceptycznie. Niezależnie od hipotez, każdy zastanawiał się w jaki sposób wytłumaczyć zjawisko pojawiania się coraz bardziej skomplikowanych kręgów.

Skomplikowane wzory mogą być ogromne,
tak jak te w Peru na pustyni w Nazca
(widoczne jedynie z lotu ptaka).

Polecamy