Jesteś tutaj: Strona GłównaDuchyOuija

Ouija

[Obrazek: tablicaouija.jpg]

Ouija jest wytworem Francuskim, roku 1853, w czasie nowej fali spirytyzmu, który znajduje zastosowanie przy tzw. automatycznym pisaniu. Normalnie jest to mały, trzynożny stoliczek, gdzie dwie nogi jeżdżą na kółkach, a trzecia to ołówek (bądź też długopis). Najstarsze zachowane źródło opisujące podobny przyrząd pochodzi od rzymskiego pisarza Ammianusa Marcellinusa (330 - 390). Był to kij, gdzie dwie drewniane płyty niezależnie od siebie się obracały. Jedna, okrągła płyta, symbolizowała niebo, druga - kwadratowa, Ziemię. Płyty ziemi i nieba noszą liczby. Kapłan wprowadzał płyty w ruch i po zatrzymaniu interpretował zależność liczby nieba do liczby ziemi.


Patrząc ze strony kulturalno-historycznej spirytystyczna plansza jest powiązania z planszą do gry, gdyż dawniej plansza spirytystyczna też służyła jedynie do zabawy.

Co to jest?


„Witchboard“, „Ouijaboard“ (i nie tylko), wszystkie te określenia opisują jedno i to samo:

Około 40 x 60 centymetrową płytę z cyframi i literami. Planszeta, najczęściej o trzech kątach z otworem w środkowej części, przesuwa się poprzez delikatne położenie dłoni (jeśli się dobrze stosuje), na cyfry i litery. Tablicę określa się jako przyrząd pomagający w kontakcie z światem astralnym, demonami, zmarłymi i energetycznymi istotami.


Próba nawiązania kontaktu z światem duchów i "tamtym światem" poprzez zabawę z tablicą jest dosyć popularna wśród młodzieży. Badania praktykujących okultystów wykazały, że 75% uczniów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii używało przyrządów okultystycznych, a 50% z nich interesuje się okultyzmem. Około 25% ma konkretne doświadczenia z praktykami okultystycznymi, a 5% brało w nich udział.

Jak się obsługiwać?


Planszeta jest ruchomym wyposażeniem ouija. Płyta ouija jest małą tabliczką na trzech, ruchomych nogach dzięki którym się porusza - najczęściej jest to stoliczek. Wyposażona jest w ołówek, który dotyka stołu bądź duży kawałek papieru, który leży na stole. Kilka osób kładzie delikatnie swoje palce na planszecie, starając się jej nie przesuwać, ani nie blokować. Tablica ouija, najczęściej zrobiona z drewna, wypolerowana i błyszcząca, na którą naniesione są litery alfabetu, cyfry od 1 do 9 i kilka pomocnych słów typu: tak, nie, do usłyszenia, halo, do widzenia. Stoi się w kole, ewentualnie w linii lub w kształcie łuku. Poruszający się przedmiot może być planszetą bądź odwróconą szklanką. Tak samo powinniśmy dotykać to jedynie delikatnie palcami.

Polecamy