Opactwo Newstead

George Gordon Noel Byron, angielski poeta, urodził się w 1788 roku w Londynie. Catherine Gordon, jego matka, była potomkinią Jakuba I. Jego ojciec, kapitan "Mad Jack" Byron był człowiekiem rozrzutnym. Całe złoto swojej małżonki wyrzucił przez okno i uciekł do Francji zostawiając swoją żonę i nowo narodzonego syna.

 

Catherine i jej syn prowadzili skromne życie po tym jak przeprowadzili się do jej rodziny w Aberdeen. W 1791 roku zmarł ojciec Georga (miał wtedy trzy lata), a następnie w roku 1798 zmarł jego wuj William i Georg w wieku dziesięciu lat został 6 baronem Byron i odziedziczył rodzinny dom: Newstead Abbey.

Posiadłość początkowo była klasztorem, a została zbudowana w XII wieku przez Henryka II, jako pokuta za zamordowanie Thomasa Becket'a, arcybiskupa Canterbury. W 1539 roku klasztor, w tym też roku rozwiązany, trafił w ręce sir Johna Byrona, który na jego terenie wybudował wspaniałą rezydencję.

 

 

"Pech będzie prześladował tych, którzy zniszczą bądź przebudują religijną budowlę", tak głosi stara wiara. Ten z pozoru niewinny przesąd może być wytłumaczeniem na bezdzietność, ubóstwo i skandale prześladujące potomków sir Johna.

Piąty lord, William, nazywany był też "Devil Byron" (Diabeł Byron). Nie rozmawiał z siostrą, gdyż ta uwikłana była w kilka skandali. Nawet nie zmienił zdania kiedy leżała na swym łożu śmierci i błagała o przebaczenie. Dzisiaj w posiadłości Newstead Abbey krąży smutny duch i skomle: "Porozmawiaj ze mną, milordzie, porozmawiaj ze mną!".

 

 

Uważa się, że William był szaleńcem, a jego wysiłek pchania potomków do bankructwa tylko to potwierdza. Kiedy dziesięcioletni George Byron odziedziczył dom, był już tak zaniedbany, że wilgoć opanowała praktycznie cały budynek, a mieszkać dało się jedynie na małej powierzchni w kuchni. Po zakończeniu studiów, Byron osiadł w Newstead. Był niezwykłym kobieciarzem, co też stało się jego głównym tematem. Twierdził, że małżeństwo z z Annabellą Milbanke doprowadzi go do spotkania z najsłynniejszym duchem nieruchomości - "Czarnym Mnichem".

Przez kamienne, spiralne schody można dostać się do ponurego i ciemnego pomieszczenia, które znajduje się obok sypialni Byrona. To tam właśnie "Czarny Mnich" ma mieć swoją rezydencję. Owy pokój ze swoimi barwnymi ścianami, ponurymi belkami i portretem mnicha, jest najbardziej przerażającym miejscem w całym Newstead Abbey. Nawet kilku przewodników zachorowało nagle, kiedy przekroczyli próg tego pokoju.

 

 

Byron musiał jednak sprzedać opactwo, a w 1816 roku opuścił Anglię (zmarł w 1824 przez gorączkę reumatyczną). Jego ciało zostało pogrzebane w rodzinnym grobie w kościele Maryi Magdaleny w Hucknall Torkard.

Dzisiaj jeszcze wiele duchów widuje się w opactwie Newstead. Duże spadki temperatury zapowiadają "Białą Damę", która pozostawia słodki zapach róż, gdy rozpuszcza się w powietrzu.

 

Ghost Cam: KLIK

Polecamy