Jesteś tutaj: Strona GłównaKryptozoologiaYeti

Yeti

[Obrazek: yetibz.jpg]Jako Yeti (z tybetańskiego gYa’ dred) lub Człowiek Śniegu, określa się stworzenie małpo-podobne zamieszkujące Himalaje, którego egzystencja nie jest potwierdzona. Również w innych zakątkach świata można spotkać wzmianki o podobnych istotach np. Bigfoot w Ameryce Północnej i Orang Pendek w Indonezji.

 

Stworzenie opisuje się jako 2-3 metry wysokie i ważące około 200kg, z odciskami stopy do 43 cm. Jednym z najbardziej znanych naocznych świadków jest Reinhold Messner, który po swoich badaniach doszedł do wniosku, że Yeti to rodzaj śnieżnego niedźwiedzia znanego także jako niedźwiedź tybetański. W niektórych językach Tybetańskich słowo Yeti oznacza 'niedźwiedź'. Nawet niektóre późniejsze badania doprowadziły do tego rezultatu.

Niektórzy mówią na Yeti także Ihsan. W buddyjskim klasztorze Khumjung w nepalskim Khumbu można zobaczyć skalp* Yeti (albo coś co za takową uchodzi). Drugi "skalp" zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach z klasztoru Pangboche również w Khumbu.

W roku 1960 Sir Edmund Hillary i Marlin Perkins przywieźli ze swojej wyprawy również skalp Yeti, który po przebadaniu okazał się kozią skórą. Większość naukowców wątpi w istnienie tej mitologicznej istoty ze względu na bardzo mało dowodów na jej istnienie. Kryptozoolodzy widzą w Yeti wymarłego Gigantopithecus, który żył od 10 do ewentualnie 1 miliona lat temu na północy Indonezji i południu Chin.

*Skalp-trofeum wojenne znane wśród niektórych plemion Indian Ameryki Północnej i (według Herodota) u Scytów. Zwykle skrawek skóry głowy z włosami zerwany - poprzez nacięcie - z głowy pokonanego wroga (cytat zapożyczony z wikipedii)

Polecamy