Jesteś tutaj: Strona GłównaUFO & USOPowstawanie Kręgów

wypożyczalnia osuszaczy radom
osuszanie mieszkań i domów radom okolice profesjonalny sprzęt korzystamy z profesjonalnych osuszaczy dmuchaw nagrzewnic wynajem sprzętu

Powstawanie Kręgów

Teorii co do powstawania tajemniczych i przedziwnych kręgów w zbożu jest wiele. Jedni uważają, że to przybysze z kosmosu pozostawiają swoje znaki na Ziemi, inni twierdzą, że to ludzie je robią, aby przyciągnąć turystów, i aby tworzyć historie o "zielonych" przybyszach z odległych (bądź bliskich) planet wszechświata. Przedstawiam kilka z tych teorii.

 

 

Hordy Kopulujących Jeży!

Jedni badacze twierdzili, że kręgi są dziełem oszustów, inni za to, nastawieni sceptycznie, proponowali "racjonalne" wyjaśnienia. W taki oto sposób powstała hipoteza, że to jelenie wydeptały zboże z geometryczną doskonałością, aby w kręgu urodzić i wychować potomstwo. Sarny i lisice rodzą w zbożu. Jednak wykorzystują naturalne ukształtowanie terenu, nie wydeptują kręgów. Najbardziej niesamowita, ciekawe i śmieszna hipoteza zakłada, że zboże wydeptały stada uciekających, a co jeszcze dziwniejsze - kopulujących jeży.

 

 

Ułożenie zboża w piktogramie"Fani" New Age widzieli w tych kręgach "znaki czasów", zakodowane wiadomości wysłane ludziom być może przez samą matkę Ziemię. Idąc wzdłuż tej ścieżki można odnaleźć w kręgach symbole ezoteryczne i kosmiczne.


Colin Andrews i Pat Delgado w książce "Circular Evidence" (Kolisty Znak) dowodzili, że kręgi powstały przy pomocy jakiegoś nieznanego pola siłowego, które sterowane jest przez obcą inteligencję, i że dzisiejsza nauka nie jest w stanie wyjaśnić tego zjawiska. 
Kim są owe istoty rozumne? Pat Delgado w magazynie "Flying Saucer Review" z 1986 roku napisał: "Być może te kręgi stworzyli obcy, którzy używają do tego celu nieznanego pola siłowego. Być może manipulują oni ziemską energią..."

Nie ulega wątpliwości, że UFO istnieje, i że widziano je na miejscu powstawania kręgów. Nie ma jednak dowodów, że steruje nimi jakaś inteligencja.

Starożytne Miejsca

Zjawisko powstawania piktogramów próbowano tłumaczyć również wirami powietrza, które wywoływać miał wirnik helikoptera. Jednak wirnik nie jest w stanie wyznaczyć w tak precyzyjny sposób granic kręgu. Czasami występują grzyby rosnące w obrębie kłosa, ale one też nie mają z tym nic wspólnego, bo w piktogramach nie znaleziono śladu po nich.

 

Archeolodzy sugerowali, że piktogramy pojawiły się w prehistorycznych miejscach, które zawsze miały kształt kolisty. Jedyne co to nie potrafili wyjaśnić dlaczego zboże kładło się na ziemię w tych miejscach.


Inni badacze zaprezentowali teorię, że zachodzące w glebie procesy biochemiczne (na przykład przez nawożenie pestycydami) mogły osłabić rosnące w tych miejscach zboże. Jednak ta teoria nie wyjaśnia przypadkowości występowania kręgów, ich symetrii, skomplikowanych wzorów, ani tego, że kręgi pojawiły się na tym samym polu w długich odstępach czasu.

Proponowano też wyjaśnienie, zgodnie z którym przyczyną tworzenia kręgów były niezwykłe warunki meteorologiczne. Delgado i Andrews kategorycznie odrzucili tę wersję. Ich zdaniem najbardziej skomplikowane wzory tworzyli oszuści.

"Wszyscy dali się nabrać"

W 1991 roku Douglas Bower i David Chorley trafili na pierwsze strony gazet. Panowie przyznali się, że od 1978 roku celowo wycinali kręgi w zbożu w Anglii. "Wszyscy dali się nabrać!" - zachwycali się. W kolejnych krokach pokazali dziennikarzom, jak to robili - używając wyłącznie drewnianych desek oraz zwojów sznurka tworzyli powtarzające się wzory w kształcie owadów, które Pat Delgado (twórca teorii obcej inteligencji) podczas prywatnej wizji lokalnej trzy dni wcześniej, uznał za genialne.

Badacze oburzyli się. Delgado i inni członkowie Centrum Badań nad Kręgami wykluczyli, że ktokolwiek mógł spreparować te kręgi.

Jednak zanim ujawnili się Bower i Chorley, założyciel organizacji CERES (Grupa do Badań Efektu Kręgów) dr Terence Meaden przyznał, że przypadki oszustw były dość powszechne, i że kilka osób złapano na gorącym uczynku. Członkowie CERES, szukając sfałszowanych kręgów, w samym tylko 1991 roku znaleźli ich około 150.

Polecamy