Jesteś tutaj: Strona GłównaIstoty Mityczne

Istoty Mityczne

Syreny

Legendy o syrenach, które mają pół ciała ryby, a pół kobiety, sięgają starożytności. Spotykamy się z nimi w niemal każdym folklorze. Syreny widzieli wiarygodni świadkowie i opisywali je od zamierzchłych czasów aż do dziś. Bóstwo z rybim ogonem pojawia się niemal w każdej kulturze antycznej. Rzymski urzędnik i pisarz, Pliniusz Starszy (23-79) był przekonany, że syreny istnieją, i że regularnie można się z nimi spotykać.

Czytaj więcej...

Duchy Natury

Duchy NaturyDuch natury nie jest ani ludzką, ani zwierzęcą istotą, ale niekoniecznie bezcielesną, która występuje po połączeniu z naturalnym środowiskiem (drzewa, krzewy itp.). Duchy natury są znane z mitologii i starych opowiadań. W odróżnieniu od duchów, które można spotkać w budynkach duchy natury są bardziej człekokształtne, ich zachowanie, wygląd i pojawianie się jest określane jako podobieństwo do człowieka. Ranga bóstwa nie jest im przypisywana.

Czytaj więcej...

Smoki

SmokSpośród wszystkich stworzeń z mitów i legend właśnie smokowi zgodnie przypisuje się zdolność wywoływania nieprzemijającej i niemal powszechnej trwogi. Ogromny latający gad o trującej krwi i oddechu postrzegany jest na Zachodzie jako wcielenie demona. Wedle tradycji smoki pilnują skarbów i okazują upodobanie do biernych dzieweczek, zwłaszcza — w miarę możności — do księżniczek ofiarowywanych im dla ich przebłagania. Pewna droga do tego, by zostać legendarnym bohaterem, wiodła przez zabicie smoka: zwycięzca zdobywał zarówno księżniczkę, jak i skarby, a uwieńczeniem było życie długie i szczęśliwe.

Czytaj więcej...

Czarownice

Czarownica na miotleCzarownica była w wierze ludzi zazwyczaj kobietą, wyposażoną w moc magiczną i zwiastunem nieszczęścia, która miała być w spisku z demonami jak również z samym diabłem. W czasie gdy według ludzi obchodzono święto czarownic ta legenda przeszła na żywych ludzi i rozpoczęły się pogonie za czarownicami.

 

Czytaj więcej...

Relacja Naocznego Świadka o Straceniu 14-stu Czarownic

Stanisław August był królem, który starał się wykorzenić szkodliwe przesądy. Jednak w pierwszych latach jego panowania dochodziło do bezprawi i okrucieństw o których mowa w tym artykule.

Czytaj więcej...

Polecamy